طلسم نسل سوم تلفن همراه شکسته می‌شود

شنبه 24 مهر 1395 09:44 ب.ظ

 

طلسم نسل سوم تلفن همراه شکسته می‌شود

 • طلسم نسل سوم تلفن همراه شکسته می‌شود
  «تصویب نهایی پیوست فرهنگی در انتظار تشکیل جلسه شورای عالی فضای مجازی با حضور رئیس جمهوری است.» این خبری است که محمد حسن انتظاری، دبیر شورای عالی فضای مجازی در گفت‌وگو با روزنامه ایران در خصوص آخرین وضعیت ارائه پیوست فرهنگی تلفن همراه می‌دهد.

  پیوست فرهنگی که از سال گذشته و به دلیل نبود آن باعث قطع سرویس تماس تصویری اپراتور سوم شده بود، حالا تنها منتظر تشکیل جلسه شورای عالی مجازی با حضور حسن روحانی و تصویب نهایی آن در این جلسه است.

  اگر در این جلسه، پیوست فرهنگی که بعد از ماه‌ها انتظار توسط کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای مرکز ملی شورای عالی فضای مجازی تهیه شده، تصویب و به اپراتورهای اول و دوم و البته سوم ابلاغ شود، انحصار ارائه خدمات نسل سوم همراه و بالاتر از آن شکسته خواهد شد.

  در حال حاضر اپراتور دوم تلفن همراه از اواسط مرداد ماه سال جاری به صورت آزمایشی اقدام به ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه یا 3G کرده است و آن‌طور که از خبرها شنیده می‌شود این سرویس از ابتدای شهریور ماه به صورت عمومی در اختیار تمامی کاربران این اپراتور قرار گرفته است.

  اما شنیده‌ها از ارائه خدمات نسل سوم همراه توسط اپراتور اول همراه کشور نیز حکایت دارد. اپراتوری که هرچند تاکنون نتوانسته مجوز رسمی ارائه این خدمات را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دریافت کند اما به صورت آزمایشی این سرویس را در برخی مناطق کشور راه‌اندازی کرده است.

  همچنین براساس آخرین اظهارات وزیر ارتباطات در هفته جاری، مجوز ورود به نسل سوم و چهارم برای اپراتورهای کشور به صورت رسمی در همین هفته صادر می‌شود.

  شکست انحصار در انتظار پیوست فرهنگی
  انحصار ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه توسط اپراتور سوم روز جمعه به پایان رسید. طی ماه‌های گذشته وزیر ارتباطات بارها و در گفت‌وگوهای مختلف خود این موضوع را یادآور شده بود که بعد از پایان این زمان انحصار، با توجه به فراهم شدن نسبی شرایط اپراتورهای اول و دوم نیز امکان ارائه خدمات نسل سوم و بالاتر را خواهند داشت.

  اما ارائه خدمات کامل نسل سوم همراه، توسط این اپراتورها منوط به تصویب و ارائه پیوست فرهنگی توسط شورای عالی مجازی است. محمد حسن انتظاری، دبیر شورای عالی فضای مجازی، ضمن اعلام تدوین نهایی پیوست فرهنگی ارائه خدمات نسل سوم همراه و بالاتر به ایران گفت:« آماده کردن پیوست فرهنگی سرویس‌های نسل سوم و بالاتر، از سال گذشته که دبیری این شورا به من واگذار شد در کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای مرکز ملی شورای عالی فضای مجازی مطرح و پیگیری شد. طی این مدت جلسات متعددی با حضور کارشناسان دستگاه‌های مختلف ،صاحبنظران بخش‌های گوناگون، نمایندگان جامعه نخبگان و... برگزار شد تا چارچوب نهایی استفاده از خدمات نسل سوم و بالاتر همراه استخراج شود.»

  براساس اظهارات انتظاری نزدیک به ۴ ماه برگزاری جلسات فشرده برای نزدیک کردن دیدگاه‌های گروه‌های مختلف جامعه در خصوص استفاده از خدمات این تکنولوژی در نهایت باعث شد پیوست فرهنگی مدنظر آماده و برای تصویب به صحن شورای عالی فضای مجازی فرستاده شود تا در نهایت در جلسه‌ای با حضور رئیس جمهوری این پیوست تصویب و در اختیار اپراتورها قرار بگیرد.

  انتظاری در پاسخ به این سؤال که این پیوست فرهنگی چه چارچوب‌هایی را مدنظر قرار می‌دهد، می‌‌گوید: «ابعاد مختلفی در این پیوست فرهنگی دیده شده است برای مثال انواع خدماتی که در یک گروه سرویس ارتباطی مانند پیام ‌کوتاه، پیام چند رسانه‌ای‌، آهنگ پیشواز، اینترنت همراه، تماس تصویری و انواع بسته‌های ارتباطی توسط یک اپراتور به کاربرانش ارائه می‌شود که به واسطه این پیوست فرهنگی مورد توجه قرار گرفته و چارچوب‌های استفاده از آن دیده شده است.»

  وی در ادامه می‌افزاید: «شرایط استفاده از بسته‌های خدماتی و محتوایی مختلف متناسب با گروه سنی و بسته به خواسته و نیاز کاربران مورد توجه قرار گرفته است که تمام آن‌ها براساس حفظ ارزش‌های تربیت اخلاقی و دینی ایرانی-اسلامی است. »

  انتظاری تأکید می‌کند که نگاه شورا برای تدوین این پیوست کاملاً ایجابی بوده و سعی شده در این پیوست فرهنگی با نزدیک کردن دیدگاه‌های مختلف و اضافه کردن نظرات فقهی به دغدغه‌ و نگرانی همه گروه‌های مختلف جامعه پاسخ داده شود و به نوعی برای تهیه این پیوست فرهنگی ساعت‌ها وقت گذاشته شده و جلسات کمیسیون عالی ارتقای محتوا که باید دو هفته یک بار برگزار می‌شده، هر هفته به صورت فوق‌العاده و با حساسیت بالا برگزار شده و روی
  تک تک کلمات این پیوست با دقت بالایی کار شده است.

  وی یکی از محسنات این پیوست را قابل استفاده بودن آن برای هر سه اپراتور تلفن همراه کشور می‌داند و تصریح می‌کند که این پیوست تنها برای استفاده نسل‌ سوم و چهارم همراه است.

  دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلام اینکه این شورا پیوست فرهنگی جامع و کاملی تهیه کرده، پیش‌بینی می‌کند در صورت برگزاری جلسه شورای عالی فضای مجازی با حضور رئیس جمهوری، این پیوست ظرف چند روز آینده به تصویب و به اپراتورهای همراه کشور ابلاغ شود.

  خدمات نسل سوم وچهارم
  در حال حاضر کشورهای مختلفی در جهان ارائه نسل سوم و چهارم تلفن همراه را پشت سر گذاشته و در حال راه‌اندازی و توسعه نسل پنجم تلفن همراه هستند.

  اما در کشور ما همین چند روز پیش(۳۱ مرداد ماه ) بود که انحصار ارائه خدمات نسل سوم همراه توسط اپراتور سوم شکسته شد. شکستن این انحصار به معنی ارائه خدمات این تکنولوژی ارتباطی توسط اپراتور اول و دوم است.
  این روزها هر کجا و در هر جمعی که باشید بالاخره صحبت از ارائه خدمات نسل سوم و بالاتر همراه در کشور می‌شود.

  همچنین کافی‌ است نگاهی به تبلیغات در خیابان‌ها یا بزرگراه‌ها داشته باشید چرا که اکثر بیلبوردها پر از شعارهای گوناگون اپراتورهایی‌ است که قرار است طی چند روز آینده خدمات نسل سوم و چهارم همراه را به کاربرانشان ارائه کنند.
  اما نسل سوم و چهارم تلفن‌همراه چه خدماتی ارائه می‌کند. نسل سوم همراه یا ۳Gرویکرد مولتی مدیا دارد.

  بر خلاف GSM که نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات بود نسل سوم تلفن‌همراه سرعت بالا برای انتقال مولتی مدیا را فراهم می‌سازد. در نسل سوم همه سرویس‌ها در قالب اطلاعات دیجیتال منتقل می‌شود. با سرعت نسبتاً بالایی که در تلفن‌های نسل سوم پیش‌بینی شده است، امکاناتی از قبیل تلفن‌های تصویری بی‌سیم، با کیفیت مناسب امکان‌پذیراست. علاوه بر امکانات تصویری با استفاده از تکنولوژی 3G می‌توانید سرعتی تا ۲ مگابایت بر ثانیه در حال سکون، یا در حال حرکت آرام (مثل راه رفتن) سرعتی تا ۳۴۸ کیلوبیت بر ثانیه و در اتومبیل سرعتی حدود ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه داشته باشید.

  گفتنی است نسل سوم همراه در بیش از ۱۵۹ کشور جهان راه‌اندازی شده است. ازجمله کشورهایی که شبکه تلفن‌همراه نسل سوم در آنها به صورت تجاری راه‌اندازی شده می‌توان به انگلستان، اتریش، آلمان، یونان، دانمارک، ایتالیا، هلند، سوئد، استرالیا، امارات متحده عربی، هنگ‌کنگ و اسپانیا اشاره کرد.

  اما نسل چهارم تلفن همراه یا LTEدارای سرعت چند برابری برای انتقال داده است. مهمترین مزیتی که شبکه‌های نسل چهارم یا 4G ارائه می‌کند نرخ داده یا data rate با سرعت بسیار بالا است.

  در ارتباطات تلفن همراه با جابه‌جایی‌های بسیار بالا ، شبکه‌های نسل چهارم می‌توانند سرعتی بالغ بر ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را ارائه دهند و در شبکه‌های تلفن همراهی که جابه‌جایی آنها کم یا حتی ثابت هستند این سرعت می‌تواند بالغ بر یک گیگابیت بر ثانیه هم باشد.

  در واقع شبکه‌های تلفن همراه نسل چهارم انقلاب در تکنولوژی‌های بی‌سیم است. طی چند روز آینده قرار است خدمات نسل سوم همراه در کشور راه‌اندازی شود و به باور کارشناسان اگر این خدمات به صورت اصولی راه‌اندازی و توسعه پیدا کند می‌تواند عاملی برای افزایش دسترسی به اینترنت پرسرعت، از بین بردن شکاف‌های دیجیتالی در کشور و جبرانی برای عقب‌ماندگی‌ها در حوزه آی سی تی باشد.

  منبع: روزنامه ایران


 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic